جلسه
تدوین این جلسه هنوز به اتمام نرسیده است.
درصورت اتمام و قطعی شدن تدوین، ویدئوی این جلسه جهت استفاده قرار خواهد گرفت.
15 مهر 1391
جلسه 25
استاد حسن عباسی
تصمیم‌مدار (4)
دومینوی اشتباهات

طرح درس این جلسه:

 

پت، در حال تمیز کردن و دستمال‌کشی وسایل خانه است. وقتی می‌خواهد از جارو برقی استفاده کند، جارو به‌جای مکش هوا، آن‌را پس می‌دهد.

از مت کمک می‌گیرد. مت توری صافی هوا و کیسه‌ی زباله‌ی جاروی برقی را در آن جابه‌جا می‌کند. وقتی جارو را روشن می‌کند، جارو گرد و غبار درون خود را به بیرون پرتاب می‌کند. سر و روی، و لباس پت پر از گرد و خاک می‌شود. مت با دستمال سر و روی پت را پاک می‌کند. اما فرش پر از گرد و غبار شده است.

تصمیم می‌گیرند که فرش را جمع کرده و آن را به بیرون ببرند و بتکانند. اما کمد کنار دیوار، روی لبه‌ی فرش است. ابتدا هر چه فرش را می‌کشند، از زیر آن بیرون نمی‌آید. کمد را بلند می‌کنند و زیر پایه‌های آن کتاب می‌گذارند. سپس فرش را می‌کشند، اما این‌بار کتاب‌ها از زیر فرش کشیده و مجدداً پایه‌های کمد روی لبه‌ی فرش قرار می‌گیرد.

با طناب و قرقره، پایه‌های کمد را از یک طرف به لوله‌ی آب رادیاتور شوفاژ می‌بندند، و از سوی دیگر، پایه‌های کمد را به دستگیره‌ی در خانه متصل می‌کنند. قرقره را کشیده و کمد بالا می‌آید. فرش را لوله کرده و از زیر کمد بیرون می‌کشند. هنگامی که می‌خواهند فرش لوله شده را از خانه خارج کنند، چون دستگیره‌ی در، با طناب به پایه‌ی کمد متصل شده، نمی‌توانند در را باز کنند.

مجبور می‌شوند از پنجره، فرش را به روی بالکن ببرند، و از آن‌جا، با طناب و قرقره، آن را به حیاط برسانند. لوله‌ی داربست را در آورده، و زیر فرش قرار داده و با آن فرش را روی داربست می‌برند. سپس مشغول تکاندن آن می‌شوند. پس از پاک شدن فرش از گرد و غبار، آن را با طناب و قرقره، به بالکن بالا کشیده و وارد اتاق می‌کنند.

فرش را در اتاق، پهن می‌کنند. مت با چاقو، طناب اتصال پایه‌ی کمد به دستگیره‌ی در را می‌برد. کمد رها می‌شود و روی فرش قرار می‌گیرد. اما در اثر افتادن و تکان خوردن، در آن باز می‌شود و یک قوطی رنگ آبی، از کمد به روی فرش می‌افتد. درِ قوطی باز می‌شود و رنگ آن به روی فرش می‌ریزد. مت می‌خواهد رنگ را با کف دست از روی فرش پاک کند، اما آن را به سطح فرش می‌مالد. سعی می‌کنند با مواد شوینده و روغن‌ها، آن را پاک کنند، اما بدتر می‌شود. مت، دستمال خود را روی آن قرار می‌دهد، اما اندازه‌ی لکه‌ی رنگ شده‌ی فرش نیست.

مت با قیچی، کل محل لکه‌ی رنگ را می‌برد و یک دایره‌ی بزرگ از فرش بریده شده و جای آن خالی می‌ماند.

پت از بالکن، یک گلدان گل می‌آورد و با کمک مت، یک حلقه لاستیک فرسوده‌ی اتومبیل را روی محل بریده شده‌ی فرش قرار می‌دهد و خاک گلدان را درون آن ریخته و گل‌ها را در آن جا می‌دهند. سپس از ابتکار خود، به هم تبریک می‌گویند.

تصمیم‌گیری‌های پت و مت

 1. پت ابتدا میوه‌ها و میز را دستمال می‌کشد، سپس می‌خواهد جارو بزند. در حالی‌که باید ابتدا جارو می‌کشید سپس وسایل را با دستمال پاک می‌کرد.
 2.  برای خبر کردن مت، از طبقه‌ی پایین، دسته‌ی جارو را به سقف کوبید.
 3.  مت، کیسه و فیلتر هوای جارو را جابه‌جا کرد و در نتیجه، همه‌ی زباله‌ها و غبار درون کیسه‌ی جاروی برقی، در سطح اتاق و در سر و صورت پت پخش شد.
 4.  به جای حل مشکل جارو برقی و تعمیر آن، و سپس جارو کردن فرش، سعی کردند که فرش را بیرون ببرند و بتکانند.
 5. برای کشیدن فرش از زیر پایه‌های کمد، زیر آن کتاب گذاشتند.
 6.  برای بالا بردن کمد از روی فرش، پایه‌های آن را با طناب و قرقره، به دستگیره‌ی درِ خانه، و لوله‌ی رادیاتور شوفاژ متصل کردند.
 7. وقتی دستگیره‌ی درِ خانه، با طناب به پایه‌ی کمد متصل شده است، مت تلاش می‌کرد که در را باز کرده و فرش را بیرون ببرند.
 8.  انتقال فرش از بالکن به حیاط با طناب و قرقره، روش غلط استفاده از طناب برای پایین رفتن خود و بردن فرش به حیاط.
 9. پرتاب فرش لوله شده، بر روی غلتک داربست.
 10.  روش غلط پت، در کشیدن لبه‌ی فرش از روی غلتک، که موجب لوله شدن آن به دور خود او گردید.
 11. روش غلط مت، در جدا کردن غلتک، و انتقال فرش بر روی غلتک به بالای داربست.
 12. روش غلط بالا بردن فرش به بالکن و بالا کشیدن مت، از طریق بستن سندان به طناب.
 13. روش غلط پایین آوردن کمد، برروی لبه‌ی فرش، با بریدن طناب به وسیله‌ی چاقو. باید طناب را از قرقره‌ی آن آزاد می‌کردند، از سمت لوله‌ی رادیاتور، نه از سمت دستگیره‌ی در.
 14. قرار داشتن قوطی رنگ در کشو کمد. جای قوطی رنگ در انباری است.
 15. پت و مت، ریختن رنگ از قوطی به روی فرش را فقط نظاره می‌کردند.
 16. مالیدن رنگ با کف دست به سطح فرش، توسط مت.
 17. روش غلط پت و مت، در پاک کردن رنگ از روی فرش، با مواد شوینده و سپس با روغن و دستمال.
 18. پوشاندن لکه، با دستمال جیبی.
 19. بریدن فرش در محل لکه‌ی رنگ.
 20.  قرار دادن لاستیک اتومبیل در وسط اتاق در محل بریدن فرش، و خالی کردن خاک گلدان در آن.

درس

الف – یک اشتباه کوچک، موجب اشتباهات بزرگ و فاجعه‌بار می‌شود. پت و مت، برای حل یک مشکل ساده (یعنی مشکل جاروی برقی)، مشکلات عجیبی به وجود آوردند. آنان، یک اشتباه کوچک را با اشتباهات بزرگ می‌پوشانند.

ب – کار پت و مت در جمع کردن، بردن، تکاندن، آوردن، پهن کردن، پاک کردن، و بریدن فرش بسیار پرهزینه بود. اگر برای هر بار جارو کردن فرش، یک چنین ضرری بزنند، زندگی خیلی دشوار می‌شود.

ج – پت و مت بدون تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری کردند. از قدیم گفته‌اند: «عقل که نباشد، جان در عذاب است.»